FA - EN

DAHRI
دکتر منیر دهری عضو هیات علمی گروه تغذیه علوم پزشکی وارستگان، توصیه های اولیه در خصوص رژیم غذایی بیماران دارای سنگ کلیه را طی مصاحبه ای ارایه داد.
به گزارش مفدا وارستگان، در مصاحبه با دکتر دهری، دکترای تخصصی علوم تغذیه و عضو هیات علمی علوم پزشکی وارستگان که در خصوص بیماران کلیوی شد، ایشان بیشتر با توجه به شیوع بیماری سنگ کلیه توضیحات در خصوص این بیماری، انواع آن و توصیه های برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری نمود که در ادامه ارایه می شود.

خانم دکتر لطفا بیشتر در مورد سنگ کلیه توضیح دهید؟

سنگ کلیه در اثر کریستال های حاصل از املاح  و مواد موجود در ادرار به وجود می آید که به تدریج اندازه آن بزرگ می شود. سنگ های کلیه علائم و جنبه های بالینی مشابهی دارند، ولی نوع بیماری و درمان آنها بر اساس نوع سنگ متفاوت است. سنگهای کلسیمی و در بین آنها سنگهای اگزالات کلسیم شایعترین نوع سنگها و پس از آن انواع سنگ های فسفات کلسیم، اسید اوریکی، استروویت و سیستئینی وجود دارند.

چگونه نوع سنگ بیمار کلیوی مشخص می گردد؟

در بسیاری از افراد مبتلا به سنگهای کلیوی، موارد احتمال تشکیل مجدد سنگ وجود دارد، لذا نوع  سنگ دفع شده باید تجزیه شده و بر اساس آن توصیه های لازم به افراد داده شود.

آیا امکان کاهش تولید سنگ هست؟

 مصرف مقادیر کافی آب و مایعات به میزان حداقل 2.5 لیتر در روز اولین و اصلی ترین توصیه در تمام انواع سنگهاست که کمک به افزایش حجم  ادرار و رقیق شدن اجزای تشکیل دهنده سنگ و در نتیجه کاهش تولید سنگ می نماید.

این بیماران چه مواد غذایی را بایستی بیشتر مصرف نمایند و یا بالعکس بایستی مصرف چه مواد غذایی را کاهش دهند؟

در سنگهای اگزالات کلسیم بر خلاف تصور عمومی، نیازی به کاهش منابع کلسیم نیست و باید در حد کافی (حدود1000 میلیگرم در روز) کلسیم دریافت شود. در مقابل مصرف مقادیر اگزالات رژیمی، سدیم (نمک)، پروتئین حیوانی و قندهای ساده شامل انواع قند، شکر و شیرینی بایدکاهش یابد.

منابع اصلی اگزالات رژیمی که باید در مبتلایان به این نوع سنگ محدود شود شامل: اسفناج، ریواس، چغندر، آجیل، شکلات، چای، سبوس گندم و توت فرنگی است.  همچنین منابع سیترات که به قلیایی شدن ادرار کمک میکنند از جمله لیموترش به این بیماران توصیه میشود.

در سنگهای اسید اوریکی جهت جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ باید رژیم غذایی به سمت تولید ادرار قلیایی سوق داده شود به همین منظور توصیه به مصرف بیشتر میوه (بجز آلو و زغال اخته) و سبزیجات و کاهش مصرف انواع گوشت و غلات میگردد. همچنین در صورتی که افزایش اسید اوریک شدید باشد باید پروتئین در محدوده مجاز و منابع غذایی حاوی پورین از جمله گوشت ها،عصاره گوشت ،حبوبات و ... کاهش یابد.

در انواع سنگهای دیگر هم بسته به نوع سنگ و در بعضی موارد نیاز به توصیه های دارویی و مداخلات جراحی می باشد.